35.

Rodinný dům Dolní Malá Úpa

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Martin Šenberger, Václav Kastner
Ateliér mar.s architects
Místo realizace Dolní Malá Úpa 138
Profese architekt
Investor soukromný investor
Dodavatel Mar.s Architects, Stavitelská 1100/8, Dejvice, 160 00 Praha
Datum dokončení / kolaudace projektu Listopad 2023
Fotograf BoysPlayNice

Do výjimečného kontextu horské obce Malá Úpa jsme navrhli pro přátele dům, který čerpá z historických realizací v Krkonoších a využívá staleté poznatky života v horách a transformuje je pro potřeby soudobého bydlení.

Dům byl umístěn do západním směrem svažující se horské louky pomezního hřebene tak, aby potvrzoval zvyklosti v místě jak vzdáleností od cesty, tak orientací hřebene a je tvarovou citací historických horských domů s doplněním o soudobé architektonické principy.

Tvarově je dům jednoduchý, je výrazně podélný a je posazený na poctivém soklu, který je obložen místním kamenem.
Objem domu nad kamenným soklem je obložen dřevem, které bylo ponechané bez povrchové úpravy a v průběhu času tak mění svůj výraz a získává stříbřitě šedou barvu, ze které čím dál tím více vystupují jako akcent bíle lakované latičky kryjící spáry prken fasády. Takto fasáda vydrží dlouhé roky i v podmínkách našich nejvyšších hor.
Zastřešení je řešeno sedlovou střechou s krytinou z černě lakovaného hliníkového plechu ze které vystupuje dvojice vikýřů důsledně odsazených od štítů. Menší vikýř směrem k cestě je kompletně pojednán střešním plechem, větší vikýř orientovaný na výhled a prosvětlující ložnice má již čelní fasádu obloženou dřevem.
V západní části je hlavní objem domu rozšířen o verandu, která je inspirována řešením dostaveb historických chalup. Pobytová veranda je částečně krytá svislým laťováním v úrovni fasády, které vytváří buffer mezi interiérem a exteriérem a také pohledově zmenšuje efekt prolomení verandy. Z verandy vystupuje jako akcent soudobá, ocelová, kompletně otevřená teráska letící nad okolním terénem, kterou podpírá dvojice rozhozených nožek. Při extrémním počasí, kdy se stírá prostředí kolem a viditelnost je minimální, jde o velitelský můstek uprostřed ničeho.

Protikladem otevřené fasády s verandou je fasáda směrem k cestě ke které je dům spíše uzavřený. Fasáda zde kryje všechny prvky, které není žádoucí akcentovat a jediným výrazným prvkem tvořícím protiváhu plechovému vikýři tak je černý vstupní ocelový box chránící před přímým vlivem počasí.

Skrz vstupní box se návštěvník dostává do zádveří a dále pak do domu s přirozenou návazností místností, kde prim hraje prostorný obývací prostor. Z 1np vede schodiště do suterénu s domácím wellness a sportovní částí a do podkroví, které je již čistě ložnicové.

Koncepce interiéru souzní se střídmým charakterem domu, kdy hlavním cílem bylo vytvořit důstojné zázemí pro rodinu, kde se všichni budou cítit příjemně i v případě nejhorších horských bouří. V interiéru se tak uplatňuje primárně dřevo doplněné o decentní tlumenou barevnost a pečlivě vybrané řemeslné a výtvarné prvky.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?