172.

Jinonický dvůr

Kategorie projektu ‐ Rekonstrukce

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Eliška Chlachulová, Simona Matoušková, Tomáš Filgas, Milan Ševčík, Martin Studnička, Michal Šourek
Ateliér AU plan s.r.o.
Místo realizace Na Vidouli 1/1, 158 00 Praha 5
Profese DIFESA a.s.
Investor CREDITAS Real Estate Management
Dodavatel EMEXKON s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Červenec 2023
Fotograf CREDITAS Real Estate Management, BoysPlayNice

Citlivá revitalizace Jinonického dvora, pod kterou je podepsaný atelier AU plan, nabízí moderní bydlení s dotekem staleté historie, které naplní očekávání i těch nejnáročnějších. Díky úzké spolupráci architektů, investora a památkářů vzniklo propojením historie a současné architektury okázalé, v celopražském kontextu netradiční místo k životu. V areálu vznikly bytové domy, ateliéry i obchodní prostory.

Revitalizace a znovuoživení kulturní památky a historického jádra Jinonic vznikalo s naplněnou ambicí zachránit a obnovit původní Schwarzenberské panství, vdechnout mu nový život, nabídnout nadstandartní bydlení s nevídanou atmosférou a v neposlední řadě vytvořit sympatický veřejný prostor. Představte si ideální den ve hřejivém domově přesně podle Vašich představ s dřevěnými trámy, které by mohly vyprávět. Jako na zámku se nový majitelé cítí každý jeden den. Postačí k tomu pohled z okna na citlivě obnovený historický dvůr. Díky šetrné rekonstrukci a střídmému doplnění dvora vznikla desítka atypických domovů. Architekti do interiérů zakomponovali zachované architektonické prvky a stavební elementy, ať už jde o barokní konstrukce nebo působivé klenby, krovy a dřevěné stropy. Obnoveny byly fasády z 19. století, vstupní kamenný portál, sluneční hodiny i kašna ve středu dvora.

Historický objekt se zděnými konstrukcemi. Dochovány původní dřevěné prvky krovů a trámových stropů. V přízemích zasanované klenby. Nový objekt garáží je monolitický. Střechy jsou sklonité, valbové a sedlové. Areál panského dvora s pivovarem vznikl na místě tvrze z počátku 17. století. Objekty byly několikrát významně upravovány, podoba před rekonstrukcí pochází z počátku 19. století. Areál současného jinonického dvora vytváří důležitou dominantu historické zástavby v centru městské části Praha 5 - Jinonice. Celá lokalita byla developerem rozdělena do několika etap, přičemž rekonstrukce Jinonického zámečku je poslední, která svým dokončením významě přispěla ke zvýšení atraktivity celého prostředí. Nevyužívané a opuštěné objekty, zanedbaný dvůr nebo propadlé střechy, jsou tak již minulostí.

Areál se nachází nedaleko komunikace Radlická a v sousedství stanice metra Nové Butovice. Pro vjezd osobních automobilů rezidentů do areálu je využita historická brána. Vzhledem k povaze zástavby nebylo nutno řešit nové zasíťování lokality. V projektu Jinonický dvůr se nachází několik relaxačních zón a je zde osazeno velké množství zeleně, která pomáhá biodiverzitě. V areálu je také původní kamenná kašna z počátku 18. století, která je plně funkční. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci kulturní nemovité památky, jsou bezbariérově řešené jen části areálu. Například nové objekty tzv. schodišťových věži s výtahy, které jsou vystavěny na garážích a zpřístupňují bytové jednotky ve vyšších patrech.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu NE

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy C
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?