140.

Luxusní obloukový dům s dřevěným obkladem

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. Martin Náhlovský, Ing. arch. Lukáš Richter, Ing. Michal Janáč, Ing. Jan Jadrníček
Ateliér Master Design s.r.o.
Místo realizace V zahradách 2404/225, Poruba, 708 00 Ostrava
Investor RNDr. Martin Grigar
Dodavatel Master Design Development s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Březen 2024
Fotograf Ing. Jan Jadrníček

Stavební parcela v Ostravě - Porubě se nalézá v dobře urbanizovaném území a sama je tak trochu zastrčená. Vstup na pozemek je totiž veden úzkým dopravním napojením mezi stávajícími usedlostmi. Z pohledu obslužnosti a občanské vybavenosti lze hovořit o dokonalém místě. Je zde všechno z toho, co dělá bydlení v rodinném domě bydlením v soukromí (tedy "příroda" a krytá záda) a přitom zde chybí veškeré nevýhody bydlení na venkově (spjaté s monofunkčností a odtržeností). Samotná parcela je orientovaná jihozápadně. Identickým směrem se nabízejí nejhodnotnější výhledy do zelené krajiny. Dopravní napojení probíhá v severovýchodním koutu. Stávající zástavba lemuje hranice pozemku na severu a na východě.

Rodinný dům je výstřední už pouhým základním objemem. Veškeré vnitřní provozy jsou totiž integrovány v tělese, které připomíná čtvrtkruh. Řešený interiér sestává z radiálně (a sériově) kladených místnosti, jejichž obvodová stěna je zaoblená – stejně jako ta vnitřní (vstupní). Místnosti jsou tedy pravidelně nepravidelné. V místě vstupu jsou užší, v místě oken zase širší. A aby toho nebylo málo, dům je opatřen zaoblenou pultovou střechou, která umožňuje plynulý přechod mezi přízemní sekcí (obývací) a patrovou (klidovou).

Obyvací soubor je profilován v rámci lineárně (a radiálně) řazeného přízemí. Jedná se současně o nejobjemnější provozní část. Rozdělení přízemí je činěno zapuštěnou venkovní terasou, která v tomto případě spojuje, ale také dilatuje a vytváří potřebné geometrické / optické souvislosti. Kryté posezení představuje klín mezi společenskou zónou a hostovským zázemím se saunovým příslušenstvím.

Druhé nadzemní podlaží kopíruje geometrické principy přízemí a vyrůstá v ploše hostovského ramene. Liší se pouze využití jednotlivých místností. Pokoje pro návštěvy jsou v patře nahrazeny dvojicí ložnic, saunové zázemí pak prostorově vřelou koupelnou a technická místnost oddělenou šatnou s malou pracovnou.

Materiálové řešení fasád představuje v tomto ohledu pouhý dovětek. Avšak dovětek přirozený. Užívány jsou totiž převážně přírodní materiály - primárně dřevěný obklad (v pozici přední linie), sekundárně maloformátový kámen a terciárně omítka.

Stavba je založena na základových železobetonových pasech. Svislé nosné i nenosné konstrukce jsou vyzděny z vápenopískového zdiva KM Beta Sendwix v tloušťkách 240 a 115 mm. V případě stěn namáhaných tlakem zeminy tvoří svislé konstrukce železobeton. Vodorovné nosné konstrukce stropů jsou tvořeny železobetonovou deskou a balkón vynášejí systémové nosníky s přerušeným tepelným mostem. Nosnou konstrukci zastřešení tvoří soustava dřevěných trámů. Zastřešení krytého stání je pak tvořeno železobetonovou deskou, která je nesena soustavou ocelových sloupků.

Obvodové stěny jsou doplněny o vnější zateplení. Fasádní pohledové plochy tvoří tenkovrstvá omítka v kombinaci s dřevěným vertikálním a kamenným travertinovým obkladem. Nad hlavní hydroizolační vrstvou zastřešení se nachází „zelená střecha“ (substrát s rozchodníky) a praný kačírek.

Okna a dveře mají hliníkový rám se zasklením izolačním trojsklem. Vybraná okna jsou doplněna o venkovní screenové rolety.

Zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo země-voda napojené na dva hlubinné vrty. Tepelné čerpadlo zároveň slouží i pro temperaci vody ve venkovním bazénu. Distribuce tepla v domě je zajištěna prostřednictvím vodního podlahového vytápění. V objektu je umístěna krbová vložka, která slouží jako doplňkový zdroj tepla a splňuje Ecodesign. Výměnu vzduchu obstarává rovnotlaké řízené větrání Jablotron Futura s rekuperačním entalpickým výměníkem.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy A
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?