22.

KNL - Pavilon nukleární medicíny PET/SPECT

Kategorie projektu ‐ Novostavba

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing.arch.Jan Duda, ing.arch.Jiří Lukáš
Ateliér JD_A
Místo realizace Krajská nemocnice v Liberci, Husova 1430/34, Liberec
Profese architekt
Investor Krajská nemocnice Liberec, Husova 1430/34, Liberec
Dodavatel CL-EVANS s.r.o., Bulharská 1557, 470 01 Česká Lípa 1
Datum dokončení / kolaudace projektu Duben 2023
Fotograf duda

Celková koncepce nového objektu pavilonu nukleární medicíny PET/CT vychází z požadavků umístění vyšetřovací části pro pacienty do jednoho nadzemního podlaží. Jedná se o solitérní samostatný objekt situovaný na místě současné budovy R (ředitelství).

Převládající charakter a hmota objektu je navržena jako horizontální, navozující odlehčený vznášející se nízký kvádr. Byla snaha po vizuálním spojení vnitřních prostorů objektu s exteriérem a neuzavírání – definování prostoru pro pacienty i lékařského personálu do temných chodeb objektu osvětlených umělým osvětlením. Tento záměr vychází ze snahy nestresovat pacienty klasickými stísněnými nemocničními prostory, ve kterých musí tito pacienti trávit poměrně dlouhou dobu, která je pro tento druh vyšetření nutná. Z výše uvedeného důvodu vychází architektonická koncepce prosklené střední části jako hlavní hmoty 1.NP, která stojí na jakémsi pevném fundamentu – suterénu, kde je potřebné technické zázemí nutné pro provoz vyšetřoven. Na této hlavní střední části prvního nadzemního podlaží jsou situovány prostory a pracovny pro lékařský personál. Tyto prostory jsou však svou velikostí a rozlohou třetinové oproti zastavěné ploše objektu a tím umožňují vytvoření pobytové, klidové, polosoukromé zahrady pro relax čekajících pacientů i personálu.
Filozofie objektu vychází z rozmístění čtyř pevných bloků vyšetřoven, ve kterých jsou umístěny kamery a na ně navazující vizuálně provzdušněné doplňující prostory. Snahou je maximální spojení interiéru s okolním exteriérem.

Objekt se tedy jeví jako jednopodlažní s částečnou nástavbou druhého podlaží a s částečným zapuštěným suterénem do mírně svažitého terénu. První a částečné druhé podlaží je vizuálně spojeno takzvaným sjednocujícím perforovaným prstencem, který obepíná i sjednocuje objekt a má několik funkcí. V první řadě má důležitou funkci zastiňující - stínící, dále však i tvoří druh zábradlí pro pobytovou zahradu na střeše objektu, ale rovněž dodává objektu vzdušnost, lehkost a určitou horizontalitu. Tzv. obepínající pavučina s piktogramem funkce.

Z hlediska výtvarného a materiálového řešení se předpokládá použití skla v hlavní části, pevné části fundamentu-suterénu zdivo-beton a stínícího prstence ve formě perforovaných fasádních desek z pevných plastových materiálů – corian,plastbeton. Tato kombinace použitých materiálů dává objektu nádech ne zcela klasické pevné stavby, ale však při tak velkém objemu hmoty stavby spíše lehkost a vzdušnost.

Stavebně technické řešení je podřízeno potřebám technologického vybavení. Objekt je založen na základových pasech a patkách, základní konstrukcí je monolitický skelet doplněný železobetonovými stěnami, které současně slouží jako stínící. Obvodová fasáda je prosklená pro zajištění vyššího komfortu zdravotnického personálu a pacientů, součástí je ozdobný věnec z Corianu s výřezy grafických symbolů radioaktivity.
Střecha je řešena s pobytovou terasou doplněnou o zelené části střechy po obvodě objektu.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy C
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?