160.

Nové sídlo DEKSTONE přírodní kámen

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. Šárka Horáková
Ateliér Montesara Interiors
Místo realizace Šestajovice, Poděbradská 1649
Investor DEKSTONE přírodní kámen sr.o.
Dodavatel U1 s.r.o. , Čadas Interiér, Granit s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf Jan Kuděj

Zadáním investora, kterým je společnost zabývající se obchodem s přírodním kamenem, bylo navrhnout kanceláře a showroom v hlavní části novostavby administrativně provozní haly. Zvláštní důraz při zadání byl kladen na vkusné zakomponování přírodního kamene v interiéru tak, aby nepůsobil usedle a těžkopádně. Na základě požadavků investora vznikla hlavní vize návrhu, stylově čistý a vzdušný prostor, který bude geometricky působivý a nechá vyniknout kráse přírodního kamene. Zároveň zde díky velkým proskleným plochám vzniká zajímavý prostorový zážitek a mnoho světelných scén, které se mění během celého dne.

Koncept showroomu spočívá v kontrastu - barevnost a struktura přírodního kamene vyniká v kombinaci s bílými plochami a prvky. Prostoru recepce dominuje dlouhý pult s levitující kamennou deskou a zavěšenými kruhovými svítidly v různé výšce, které do minimalistického interiéru vnáší hravost a nahodilost. Motiv kruhu, který zjemňuje strohou geometrii stavby, se pak opakuje na zastínění skleněných stěn kanceláří a na drobném nábytku.
Při vstupu oči návštěvníka upoutá dominantní betonové schodiště se skleněným zábradlím, pod kterým se nachází prosvětlená onyxová stěna s několika druhy onyxů a mramorů. Za prosvětlenou stěnou se skrývá masivní výsuvný stojan s velkoformátovými kamennými deskami a vzorky dlažeb a obkladů.
Zadní část showroomu navržená jako odpočinková zóna s barovým pultem a zázemím je laděna do tmavších klidových barev se žlutými a dřevěnými akcenty. Součástí zázemí jsou i kuchyňské ostrůvky, kde si klienti mohou na vlastní kůži vyzkoušet povrchové úpravy pracovních desek a prohlédnout zajímavé detaily.
Také veškerá sociální zařízení jsou koncipována jako showroom. Každá toaleta v přízemí i v patře je jiná a ukazuje návštěvníkům další možnosti použití kamene, např. kamenné umyvadlo, police nebo obložení skříněk. Dámské toalety jsou pojaty ve světlých barvách, na pánských toaletách jsou k vidění tmavší odstíny kamene.
Celý prostor administrativní budovy osvěžuje všudypřítomná zeleň. Na recepci, na barovém pultu a v kancelářích květiny přímo „vyrůstají“ z nábytku. Atmosféru světlých, minimalistických kanceláří dotvářejí velkoformátové nástěnné obrazy zachycující proces těžby kamene. Záměrně jsme použili vlastní fotografie investorů z návštěv kamenolomů po celém světě.

Stavba je rozdělena na dva celky - administrativní část s velkorysou recepcí a showroomem a výrobně skladovací halu. Modulový železobetonový konstrukční systém jasně vymezuje jednotlivé provozní části. Požadavek na desetimetrovou světlou výšku pro jeřábovou dráhu ve výrobní hale se propisuje i do administrativní části, kde díky tomu vznikají velké otevřené prostory v patře lemované prosklenými kancelářemi. Celková výměra administrativní části je 900 m2.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu ne

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy B
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?