144.

Sídlo společnosti VAK ve Vyškově

Kategorie projektu ‐ Novostavba

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Jiří Knesl, Jakub Kynčl
Ateliér knesl kynčl architekti s.r.o.
Místo realizace Brněnská 410/13, 682 01 Vyškov
Investor Vodovody a kanalizace Vyškov, a.s.
Dodavatel JB Stavební, s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf Radek Brunecký / ATELIÉR BRUNECKÝ

Areál firmy Vodovody a kanalizace Vyškov se nachází v jižní okrajové části města charakteristické nesourodou zástavbou různých komerčních (LIDL, Tesco, Jysk apod.) nebo výrobních areálů, vesměs vybudovaných v minulých desetiletích na pozemcích bývalého cukrovaru, který byl od poslední čtvrtiny devatenáctého století jedním z ekonomických pilířů Vyškova.
Modernizace areálu byla navržena za účelem reorganizace stávajícího sídla firmy, tvořeného shlukem budov ve špatném stavebně-technickém stavu či budov provozně nevyhovujících. Z nich je zachována jediná – částečně rekonstruovaná budova střediska 05 v severní části areálu, která je nově doplněna podélnou novou výrazně horizontální hmotou kopírující tvar pozemku a uzavírající chráněný prostor dvora.
Novostavba, důsledně odděluje provozy pro veřejnost a pro zaměstnance a nabízí přehledné dispoziční uspořádání, kde ve východní vstupní dvoupodlažní části jsou umístěny moderní zákaznické centrum a administrativní zázemí společnosti. Zákaznické centrum je zdůrazněno předsazenou vstupní částí a horizontální forma domu je umocněna lodžií po celé délce kanceláří v horním podlaží. Administrativní část budovy se skládá z několika úseků, které jsou provozně propojeny. V přízemí je situován ekonomický úsek v blízkosti zákaznického centra. V patře jsou umístěny úsek ředitele a technický úsek. V hlavní části budovy se nachází také konferenční místnost s nezbytným zázemím.
Dům je orientován směrem do provozně uzavřeného nádvoří, což dobře koresponduje se světovými stranami. Většina prosklených ploch je umístěna na severní fasádě, větší okna orientovaná směrem na jih mají přirozené stínění druhým podlažím domu.
V západní části pak navazují objekty garáží, skladů materiálu a jiných technických funkcí. Rovněž prostor dvora je funkčně rozdělen na dvě části – reprezentativní, veřejně přístupnou část s parčíkem a parkovištěm pro zákazníky ve východní části areálu a uzavřenou část pro zaměstnance a provozní zázemí správců vodovodů a kanalizací v západní části areálu.
Z důvodu zachování fungování areálu po celou dobu přestavby byla realizace rozdělena do několika etap.

Budova je řešena jako kombinovaný konstrukční systém. Částečně je navržen železobetonový/zděný z keramických tvárnic, zadní jednopodlažní část je zděná z betonových prolévaných tvárnic. Stropy jsou v administrativní části monolitické železobetonové monolitické nebo ocelové z nosníků a trapézového plechu na skladech a garážích. Obvodové stěny jsou opatřeny vnější bílou, případně šedou omítkou. Konstrukce z betonových prolévaných tvárnic tvarovek jsou přiznané. Okna, dveře a prosklené stěny i střešní světlíky jsou hliníkové. Objekt je zateplen EPS deskami, případně minerální vlnou. Střechy objektů mají fóliovou izolaci proti vodě, nad zákaznickým centrem je zelená extenzivní střecha. Podhledy jsou umístěny v celém domě kromě garáží a skladů, a to sádrokartonové nebo minerální skládané.
O přípravu TUV, vytápění a chlazení objektu se starají tepelná čerpadla vzduch – voda. Dešťová voda z celého areálu se částečně jímá v retenční nádrži a zpětně využívá pro zálivku zelených ploch, částečně zasakuje v zasakovací krechtech, umístěných pod plochou parkoviště. Přefiltrovaná dešťová voda se používá taky v myčce vozového parku.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy B
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?