159.

NOVÁ ELEKTRA

Kategorie projektu ‐ Novostavba

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. Jan Holna, Ing. arch. Petra Pechová
Ateliér DAM architekti s.r.o.
Místo realizace U Elektry, Praha 9 - Hloubětín
Investor FINEP Elektra k.s.
Dodavatel Hinton, a.s.
Datum dokončení / kolaudace projektu Únor 2022
Fotograf BoysPlayNice

Klasický městský dům je realizován v území, které je vnímáno jako transformační, s velkým potenciálem stát se kvalitní městskou čtvrtí s veškerou vybaveností.

Území mezi historickým jádrem Hloubětína a Balabenkou bylo v průběhu 20. století využíváno coby periferie Velké Prahy, jako průmyslová zóna s továrnami a sklady. S příchodem nového stoleté se začalo území postupně urbanizovat a transformovat v obytnou oblast smíšeného charakteru.

Právě s ohledem na předpokládanou budoucnost je návrh koncipován. Dům není solitérním hráčem, ale součástí budoucí městské struktury. Vychází z informací, které mu území předává, nastavuje logické a čitelné podmínky pro domy, které budou stát okolo. Je lehké na něj navázat, zapojit jej do městského bloku a vytvořit tak koncept domů, které budují živoucí prostředí městské ulice a vytvářejí chráněné území uvnitř bloků se zelení pro své obyvatele.

Rohový pozemek lemovaný ulicemi Poděbradská a U Elektry vybízí k řešení, které výše popsaný koncept zahájí. Část domu při ulici Poděbradská navazuje fasádou na uliční čáru (odvozenou od již realizované zástavby v ulici). V nároží je navýšena o dvě podlaží, z převládajících pěti na sedm. Zvýraznění dominantního nároží není realizováno fasádním prvkem či „ornamentem“ ale hmotnou objektu.
Část přimykající se k ulici U Elektry dotváří zmiňovaný koncept městského bloku. Uzavírá prostředí vnitrobloku a definuje uliční hmotu.

Architektura domu střídmá a účelná. Čistá a nekomplikovaná řešení se odrážejí v minimalistickém pojetí fasád, hmotovém řešení i v dispozičním konceptu.

Stavba plní převážně bytovou funkci. V nadzemních patrech jsou umístěny byty. V přízemí jsou komerční plochy přístupné přímo z ulice Poděbradská. Ve dvou podzemních podlažích je parkování a technické zázemí objektu.

Celková HPP objektu je 9 573 m2, z toho samotný objekt bez garáží a zázemí tvoří 7 429 m2. Budova nabízí širokou škálu celkem 92 bytů, o velikostech 1kk (24), 2kk (52), 3kk (5) a 4kk (11). Parkování pro rezidenty je řešeno převážně v podzemních garážích o celkové kapacitě 77 stání.

Technické řešení vychází z optimalizace nosných konstrukcí a vnějších vlivů. Jedná se o kombinovanou nosnou konstrukci s použitím železobetonových stropních desek. U svislých nosných konstrukcí se jedná o kombinaci železobetonových stěn a nosných stěn vyzdívaných z tvárnic. Obvodový plášť je tvořen také kombinací železobetonových stěn a tepelně izolačních tvárnic. Schodiště jsou provedena desková s prefabrikovanými schodišťovými rameny uloženými na ozub. Střecha je plochá, krytá povlakovou hydroizolací.

Objekt je vzhledem k blízkosti tramvaje a rušné komunikace Poděbradská postižen vibracemi. Z průzkumu vlivu vibrací na uvažovaný objekt ale nebylo zjištěno překročení limitů pro účinky vibrací v objektu. Na obou částech objektu je použito vibroizolační opatření a jsou od sebe navzájem oddilatovány v místě krčku.

Balkonové desky jsou řešeny vykonzolováním pomocí izonosníků. Lodžie jsou řešeny v rámci stropní desky bez použití izonosníků. Na fasádách je použit kontaktní zateplovací systém z minerální vlny v kombinaci s EPS. Jako povrchová vrstva zateplovacího systému je použita omítka světlých přírodních odstínů.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy B
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?