102.

Sensa Bistro

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Jakub Zoula, Lenka Zoulová
Ateliér ZOAA
Místo realizace Praha
Investor CIMEX
Dodavatel SOD
Datum dokončení / kolaudace projektu Leden 2022
Fotograf Zuzana Stiborková

Zajímavý projekt restaurace se zimní zahradou, otevřenou kuchyní a salonkem byl součástí rekonstrukce činžovního domu z počátku minulého století v centru Prahy.
Vize zadavatele byla jasná – přenést standardy z vyhlášených restaurací do prostředí bistra s menu, které bude průřezem různých světových kuchyní. A to tak, aby díky této rozmanitosti vzniklo místo pro pracovní obědy a neformální večeře po práci, kde se potkávají prvky a chutě z mnoha zemí.
Kromě barev a materiálů je pro vyznění celkového konceptu v interiéru důležité nenásilné začlenění přírodních prvků odkazujících na mezinárodnost restaurace. Velkou roli hraje variabilita osvětlení, které svou hrou navozuje rušnější náladu denního bistra, nebo večerní pohodu restaurace.

Pohodový luxus
Přírodní zemité tóny hnědé a béžové včetně použité úpravy podlahy se inspirovaly barvou půdy jako zdroje života. Čalounění židlí a lavic oživuje interiér o kontrastní a dynamické prvky zelené a černé. Barevné ladění doplňují lesky měděného obložení a spolu se zrcadly dovářejí příjemnou a zároveň luxusní atmosféru.

Z materiálů jsme zvolili betonovou stěrku na podlaze, která evokuje ušlapanou zemi, kůži a látku na sedacím nábytku a dýhu na drobném nábytkovém vybavení. Stoly a servírovací pulty jsou s dekorem kamene – terrazza. Měděné průchody propojují interiér s exteriérem – měď je dominantním estetickým prvkem budovy ze strany ulice. Interiéru dodává punc originality a luxusu.

Otevřená černá kuchyň kontrastuje s prosvětlenou zasklenou zimní zahradou. Interiér s exteriérem propojuje převislá zeleň podél celé prosklené stěny.


Dominantní Asie
Asii reprezentuje bambusový světelný podhled nad schodištěm, svítidla připomínající tradiční asijské klobouky a originální 3D stěna odkazující na terasovitá rýžová pole. Ladí s nimi i další detaily – členění opěrek lavic a zrcadla v přední části bistra nebo světelný podhled z bambusů. Mezinárodnost podporuje pohodlná čalouněná lavice na mozaikové podlaze v prosklené zimní zahradě, která připomíná elegantní francouzské bistro.
Podzemní část s vinným sklepem a sociálním zázemím je opticky propojena laděním do stejných barev a materiálů jako nadzemí.
Ve vinném sklípku s nádechem Itálie se vyjímá originální podsvětlená „interaktivní“ stěna s lahvemi, které klienti vypijí, zanechají vzkaz a uloží na své místo. Celý prostor dotváří masivní dřevěný stůl z amerického ořechu se skleněnou podnoží, díky které stolní deska vypadá, že levituje

Kompletní návrh interiéru, fasády a vnitrobloku restaurace včetně gastra s otevřenou kuchyní. Celková plocha cca 445 m2 ve dvou podlažích. Přestavba ve starém činžovním domě v historickém centru Prahy.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?