65.

Nemocnice Šternberk - Interní pavilon

Kategorie projektu ‐ Novostavba

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. Adam Rujbr, Ing. Michal Surka, Ing. arch. Aleš Chlád
Ateliér Adam Rujbr Architects
Místo realizace Jívavská 20, 785 01 Šternberk
Investor Olomoucký kraj, Jeremenkova 1191/40a , 779 11 Olomouc
Dodavatel OHLA ŽS
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf Boys Play Nice

Nová budova se nachází v severní části areálu šternberské nemocnice. Budova je situována hned při vjezdu do areálu nemocnice, kvůli tomu byla řešena v kontextu nemocničního areálu a byly voleny jednoduché a logické vazby na jeho okolí. Z jihu k novému pavilonu přilehá původní budova trafostanice s dieselcentrálou. Byla zachována a přičleněna k novému objektu tak, aby nenarušila jeho architektonicky výraz a společně formovali esteticky a technicky fungující celek.

Hmotu objektu tvoři jednoduchý kvádr o rozměrech 48x18 metrů, která je doplněna deskou nad vstupní částí. Budova obsahuje jedno podzemní podlaží a pět nadzemních, na střeše se nachází technické zázemí a fotovoltaické panely. Materiálově je budova řešena bílou omítkou, deska a původní trafostanice jsou v tmavě šedé omítce. Bílou fasádu vyplňují okenní výplně a klempířské prvky antracitové barvy.

Budova má tří hlavní vstupy. Vstup především pro personál sanitních vozů, pacientů jimi přivezených a pěších návštěvníků nemocnice, je situován na severovýchodním rohu budovy, nejblíže k hlavni komunikaci Jívavská, která zajišťuje dobrou a rychlou dostupnost pavilonu. Současně je zde maximálně eliminováno křížení tras pěších a sanitek, jejichž kryté stání se zde nachází. Vstup pro návštěvníky, kteří přijeli osobním automobilem, je situován na jihovýchodním rohu budovy. Tento vstup je pěší zónou přístupný od nově vybudovaného parkoviště na zapadni straně areálu nemocnice a umožňuje bezkolizní průchod pacientů přes areál do pavilonu. Technický, popř. personální vstup je situován v 1PP, který je z exteriéru přistupný po nové venkovní rampě na jihozápadní straně. Pavilon interny, je rovněž dostupný pomocí spojovacího krčku ve 3.NP, který jej bezbariérově propojuje s pavilonem chirurgie a budovou SVLS, přes komunikační dvůr.

V objektu jsou umístěny provozy interní kliniky - recepce, akutní ambulance, odběrové a výkonové místnosti, lůžkové pokoje a pokoje intenzivní péče.

Svislé nosné prvky tvoří monolitické železobetonové stěny a sloupy. Stropní konstrukce jsou zhotoveny z předepjatých dutinových panelů Spiroll uložených na nosníky Delta, případně z monolitických železobetonových obousměrně pnutých desek. Vnější zateplení je provedeno z minerální vlny.

Konstrukce spojovacího mostu mezi budovami je ze svařovaných ocelových prvků opatřených obkladem s požadovanou požární odolností. Fasáda je z tepelně izolačního trojskla. Na střeše jsou FVE panely.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy A
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?