56.

Rodinný dům v Brně

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Karel Kubza, Milan Joja, Tomáš Págo, Martina Fojtíková
Ateliér ČTYŘSTĚN s.r.o.
Místo realizace Brno
Investor Soukromý investor
Dodavatel Dodávka interiéru: TARGET DESIGN s.r.o., www.target-design.cz; Návrh a dodávka osvětlení: ATEH lighting, www.ateh.cz; Stavební práce: X-bau-beton s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf Ing. arch. Václav Novák

Srdcem domu je velká vstupní hala s jídelnou, která je vizuálně propojená se zahradou velkoformátovým fixním oknem. Místo pro kuchyni je oproti tomu docela malé, takže jsme její návrh postavili na centrálním ostrůvku, který vybíhá do prostoru a dnes slouží jako oblíbené snídaňové místo. Na druhé straně jídelny vznikl klidnější večerní kout s televizí a vedle bazénu je schovaná herna pro volnočasové aktivity - cvičení, tvorbu i videohry.
Přízemí ještě doplňuje pokoj pro hosty a velká samostatná pracovna s vlastní koupelnou a skrytou terasou, kde tráví většinu času jeden z majitelů pracující z domova.
Podkroví je určené soukromé zóně s hlavní ložnicí, koupelnou a dětskými pokoji. V nároží vedle ložnice je ještě menší pracovna pro paní domu.
Velkou pozornost jsme věnovali celkovému návrhu osvětlení, které odráží různé využití a stupeň intimity prostor. Spousta nepřímého osvětlení je součástí nábytku. Dostalo se i na čistě dekorační prvky, které dodávají prostoru specifickou atmosféru, jako je třeba podsvícená kamenná dýha v obývacím koutu.
Největší výzvou pro nás bylo respektování proporcí domu a využití původních prvků interiéru – různých nik, vitrín a zákoutí nebo výrazné křivky schodiště a galerie. U novostavby bychom takové tvarosloví nejspíš nepoužili, ale tady jsme byli nuceni s ním pracovat a přetvořit je v něco nového. Právě tahle omezení nakonec přispěla k zajímavému výsledku a zachování určité kontinuity místa, která interiéru dává další, téměř nepostřehnutelnou kvalitu.

Investoři koupili zhruba 20 let starý rodinný dům v dobrém stavu a s krásnou zahradou, ale s naprosto nevyhovujícím interiérem v rustikálním pseudoantickém stylu – mozaiky, patinované omítky, falešné římsy, nesmyslná vnitřní okna a balustrády - byla to esence nového luxusu z přelomu milénia. Naším úkolem bylo převést interiér do dnešní doby a přidat lehkost a světlo, aby se v něm noví návštěvníci cítili víc jako doma.
Původně jsme neměli příliš zasahovat do dispozice a konstrukcí, ale po delších debatách jsme se nakonec dohodli na upravení vikýřů a přebudování pokojů ve stísněném podkroví, které bylo ve velkém nepoměru k velkorysým prostorám v přízemí.
Díky rozšíření vikýřů a jejich změně ze sedlových na pultové jsme do hlavní ložnice a koupelny dostali větší podchodnou výšku a zejména koupelna teď těží z krásného výhledu do krajiny. Využití vestavných skříní a nábytku na míru nám umožnilo uklidnit a zjednodušit tvarově složité pokoje a přidat úložné prostory i do míst, které je jinak obtížné využít.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy B
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?