260.

Nízkoenergetická vila v Praze

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Pavel Machar, Radek Teichman, spolupráce Mária Sklenáriková
Ateliér Machar&Teichman
Místo realizace Praha
Investor soukromý investor
Dodavatel IPM Building
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf BoysPlayNice Photography

Vila je v rámci obce navržena s ohledem na uliční čáru, hmotově reaguje na dvě protikladné kvality pozemku. Nádherný výhled na les je severním směrem, zároveň byla touha autorů přivést do hlavních obytných prostor sluneční záření z jihu.

Výšková hladina zástavby navazuje na okolní zástavbu, navržena jsou dvě nadzemní podlaží s plochou střechou. Hmoty horního patra jsou z důvodů větší fragmentace domu a zmenšení měřítka rozděleny dvou nezávislých objemů.

Do ulice se dům otáčí nižší hmotou, ve které je umístěn prostor pro parkování automobilů, sklad a hlavní vstup do domu. Na hlavní vstup navazuje technické křídlo se servisními funkcemi domu (šatny, prádelna, spíž, fitness), které jsou lemovány prosklenou komunikací otevírající se do prostoru atriové zahrady.

Hlavní komunikační osa domu je zakončena ve schodišťové hale s výhledem na les a dále navazujícím hlavním obytným prostorem s oboustrannou orientací - jih / sever.

Nad servisním křídlem se nachází hmota dvou hostovských ložnic, nad hlavním obytným prostorem je pak situována hlavní ložnice domu se zázemím a pracovnami, opět těžící jak z krásných výhledů na sever tak z oslunění z jihu.

V podzemním podlaží pod částí západního křídla domu se nachází technické zázemí a sklad.

Architektonicky je dům pojat minimalisticky s důrazem na kvalitní současný detail. Hlavní materiály, které se uplatňují na fasádě domu jsou omítka a okna jejichž rámy jsou z exteriéru překryty sklem s podbarvením.

V rámci interiéru jde o nadčasovou kombinaci dubového dřeva, travertinu a bílého pozadí na stěnách a části nábytku.

Zpevněné plochy exteriéru jsou z velkoformátových travertinových desek, doplněné o dřevěnou terasu u bazénu a žulové kostky u vjezdu. Návrh zahrady vznikl v úzké spolupráci se studiem Land 05.

Konstrukční řešení
Konstrukčně se jedná o kombinovaný systém zděných a železobetonových stěn lokálně doplněných o ocelobetovové sloupky. Horizontální konstrukce jsou železobetonové. Fasády jsou opatřeny tepelnou izolací z minerální vlny. Okna jsou navržena z kvalitních trojskel, jsou všude doplněna o předokenní žaluzie.
Vytápění
Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo země - voda napojené na čtyři zemní vrty v rámci pozemku. Vrty jsou dimenzovány dostatečně pro vytopení domu a dotápění bazénu mimo hlavní sezónu. Tepelné čerpadlo umožňuje revizní chod v letním období, kdy je používáno pro jemné dochlazení podlah.V rámci domu je celoplošně navrženo podlahové topení s centrálním řízením MaR s možností nastavení individuální teploty v jednotlivých místnostech.
Větrání
V domě je navrženo nucené větrání s rekuperací s automatickými čidly na CO2, přívod vzduchu je navržen pomocí liniových výrůstek podél fasád, které rovněž přivádění dochlazený vzduch z multisplitové jednotky umístěné na střeše.
Hospodaření s vodou
Veškerá dešťová voda je akumulovaná v podzemní nádrži v rámci pozemku. Akumulovaná voda slouží pro zálivku zahrady, pro dopouštění pozemní nádrže v suchém období slouží nově navržená vrtaná studna.
Fotovoltaika
Na střeše nad 2.np u hmoty přiléhající k lesu je navržena solární elektrárna - kategorie mikrozdroj. - 31 ks fotovoltaických panelů ve sklonu 13 stupňů s kotvením na ocelovou konstrukci zatížené na kačírkovém násypu střešní skladby. Baterie pro ukládání elektrické energie je navržena v 1.PP.

Bazén

Zdrojem tepla pro bazén je centrální zdroj tepla napojený na vrty v rámci pozemku. Z důvodu bezpečnosti a minimalizace výparu je realizována transparentní bezpečností roleta.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy A
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?