256.

Rekonstrukce rodinného domu v Brně Černovicích

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Štěpán Mančík, Karel Poucha
Ateliér PM architekti s.r.o.
Místo realizace Vítězslavy Kaprálové 359/7, 618 00 Brno-Černovice
Investor soukromý
Dodavatel CONSISTERA s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Leden 2022
Fotograf Filip Šlapal, Lukáš Hausenblas

Místo pro život. Taková byla zakázka investorů, kteří hledali dům splňující jak jejich nároky na velkorysé rodinné bydlení, tak komfort života ve městě.
Po pár letech diskuzí a prověřování několika pozemků bylo rozhodnuto o koupi a rekonstrukci řadového rodinného domu v Brně Černovicích. Výhody místa, které umožňuje život bez nutnosti dojíždění autem, se ukázaly jako zásadní. Pozice velmi blízko centru nabízí pohodlné užívání služeb, občanského vybavení a hromadné dopravy města Brna.
Vstoupili jsme do lokality urbanisticky jasně rámované blokovou strukturou rodinných domů, která začala vznikat ve 20. letech 20. století. Objekt jsme přebírali v situaci nedokončené rekonstrukce (přístavby a nástavby) původního jednopodlažního 100 let starého domu.
Zadáním bylo dům pojmout nově a komplexně, ale pokud možno co nejvíce konstrukcí zachovat z důvodů technologického provádění a vlivu na sousední objekty. Návrh se musel vypořádat se stavebními vrstvami původního jednopodlažního domu a aktuální kvalitativně nevyhovující přístavby a nástavby.
Pozitivní výzvou bylo začlenění do existující struktury okolní zástavby a jejího měřítka a zároveň jeho akceptace společností obyvatel okolních domů. Charakteru řadové zástavby pomáhají kvalitní sousedské vztahy, které jsou zásadní pro zdravé fungování komunity. Ukázalo se, že tohle začlenění se povedlo. Vznik domu obohatil stávající standard výstavby v lokalitě a naznačil způsob, jak by se podobná místa a stavby mohly dále rozvíjet.
Záměrem bylo udržet nenápadnost a na první pohled malé měřítko domu a využít jeho velkorysých dispozičních možností na maximum (přes 320 m2 podlahové plochy). Severojižní orientace fasád a hloubka dispozice přes 13 metrů znamenaly nutnost řešit přirozené osvětlení interiéru netradičním způsobem. V rámci celé hloubky dispozice se uplatňují střešní světlíky, z nichž ten největší v centrální chodbě prosvětluje dispozici domu přes dvě podlaží až do přízemí. Sklepní podlaží je využito pro technické zázemí a saunu s odpočinkovou místností a krytou terasou s ochlazovacím bazénkem. Venkovní bazén slouží především vodním radovánkám dětí a jejich kamarádů z okolí.
Rodinný dům chce navázat na racionalitu a jednoduchost brněnského modernismu, naznačit cestu, jak přistupovat k rekonstrukci v rámci starší městské zástavby a jak do takové lokality vnést novou kvalitu způsobem současným a zároveň udržitelným.

Objekt jsme přebírali ve stavu nedokončené rekonstrukce po předešlém majiteli. Ta představovala nástavbu a přístavbu k původnímu 100 let starému jednopodlažnímu domu s podsklepením. Dům byl před prodejem obývaný i přes to, že stavební úpravy nebyly dokončené. Provádění původní rekonstrukce svépomocí bez generálního dodavatele a podrobného projektu se do objektu zapsalo spoustou architektonicky nekoncepčních a technicky nedokonalých řešení a rozhodnutí.
Výsledkem uvažování nad dalším postupem s novými majiteli bylo ponechání co nejvíce původních nosných konstrukcí (nosné stěny, dřevěné stropy, schodiště) a zároveň odstranění všech ostatních stavebních vrstev včetně okenních výplní, příček či podlah. Díky tomu mohlo vzniknout nové dispoziční řešení na nějž logicky navazuje i vzhled domu.
Součástí nových stavebních úprav bylo zesílení původních základů a komplexní odizolování spodní stavby a sklepa. Následovalo nové posouzení a zesílení dřevěných stropních trámů tak, aby na nich bylo možné udělat těžkou plovoucí podlahu, která bude akusticky vyhovovat požadovanému komfortu.
Z pohledu technologií byla hlavní myšlenkou jejich maximální integrace do architektury exteriéru i interiéru domu tak, aby působily jako jeho přirozená součást. Byl kladen velký důraz na tepelný komfort v zimním i letním období. Na jižní dvorní fasádě jsou umístěny venkovní screenové rolety. Na severní uliční fasádě skryté venkovní žaluzie, které umožňují stínění i zatmění interiéru. Vše je ukryto ve fasádě a oplechování ostění a nadpraží okenních otvorů.
Integrace technologických zařízení znamená také skryté vyústky nuceného větrání s rekuperací do prvků interiéru tak, aby nebyly rušivým pohledovým detailem.
Zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo vzduch voda, která je napojena na podlahové vytápění. Energetický systém je dále doplněn fotovoltaickými panely umístěnými na ploché střeše domu.
Celý dům je řízen inteligentním systémem, který se stará o regulaci energetických systémů, vnější stínění, chlazení nebo osvětlení domu.
Součástí technologie wellness v podzemním podlaží je sauna s odpočinkovou místností a ochlazovacím bazénkem pod krytou venkovní terasou.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy C
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?