253.

Zámecký hotel Třešť

Kategorie projektu ‐ Rekonstrukce

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. Martin Franěk, Ing. arch. Ivo Nahálka
Ateliér Penta projekt s.r.o. , ARCHINA Design s.r.o.
Místo realizace Dr. Richtra 234/6, 589 01 Třešť
Investor Středisko společných činností AV ČR, v.v.i., Národní 1009/3, Staré Město, 110 00 Praha 1
Dodavatel Podzimek a synové s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Září 2022
Fotograf doplnit!

Historie objektu sahá až do roku 1513, kde na místě středověké tvrze vznikl renesanční zámek. Půdorysně čtyřkřídlý objekt s uzavřeným atriem má tři nadzemní podlaží, obytné podkroví a je částečně podsklepen. Do roku 1626 patřil české šlechtě a poté přešel do majetku šlechty rakouské, která jej vlastnila až do roku 1945. Poválečná léta se nesla v duchu různorodého využití přes místní muzeum, galerii až po internát. Od roku 1984 je zámek i s přilehlým parkem majetkem Akademii věd České republiky, kdy poslední rozsáhlou rekonstrukcí, která již řešila havarijní stav objektu, byla cca v roce 1986 zahájena adaptace objektu na zámecký hotel se zahájením provozu v roce 1994. Vzhledem k tomu, že předešlé stavební úpravy byly poplatné své době a využívaly technologie nevalné kvality, dospěla situace zhruba v roce 2015 opět do bodu, kdy objekt vyžadoval další revizi. Dispoziční řešení v podstatě přebralo a pouze lokálně revidovalo funkční schéma založené v osmdesátých/ devadesátých letech minulého století s tím, že se úpravy soustředily primárně na odstranění provozně kolizních míst. Na úrovni 1.NP byl zachován provoz zámecké restaurace, nově doplněné o lobby bar. Provozní blok zámecké kuchyně byl sloučen do logického celku se zázemím hotelového personálu a vybaven nejnovější technologií gastro umožňující hotelu poskytovat špičkové služby v gastronomii. Nedílnou součástí vstupního podlaží je i nová recepce se zázemím její obsluhy, vstupní výtahová hala a kanceláře vedení hotelu. Patro objektu, stejně jako v minulosti, patří soustavě velkých a malých sálů umožňujících vyhovět širokému spektru požadavků kongresové turistiky s hlavním sálem až pro 120 lidí. Třetí a čtvrté nadzemní podlaží (obytné podkroví) je vyhrazeno celkem 32 pokojům v kategorii apartmán, deluxe a superior s celkovou kapacitou 63 lůžek, doplněnou o malé wellness na úrovni 3.NP.

Svislé nosné konstrukce historické budovy jsou tvořeny v rámci 1.NP a 1.PP původním kamenným zdivem přecházejícím ve vyšších patrech do zdiva cihelného. Horizontální nosné konstrukce jsou na vstupní úrovni původní/ klenuté, na úrovni 2.NP a 3.NP, mimo několika málo historických klenutých salonků, již z novodobých keramických desek Hurdis. Krov, částečně novodobý, je opatřen vestavbou obytného podkroví s vikýři ve směru méně důležitých fasád. Střešní krytinu tvoří tmavé šablony na bázi cementovlákna, doplněné o klempířské detaily z měděného plechu, který se ve formě krytiny uplatňuje i na tvarově komplikovaných báních čtveřice nárožních a jedné hlavní věži. Vnitřní dělící konstrukce byly provedeny z keramických tvárnic P+D, ve vyšších patrech z SDK. Venkovní výplně otvorů byly nahrazeny kompletně novými s historizujícím členěním, vnitřní nahrazeny novými, provozně a vzhledově akceptovatelné repasovány. Součástí zadání byl i stratigrafický průzkum omítek se snahou o maximální zachování původního řešení v místech, kde se předpokládalo historické souvrství. Vnitřní povrchové úpravy respektují historický ráz budovy a zároveň nový designový styl hotelu.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy E
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?