245.

Novostavba rodinného domu pro rodiče

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů ing. arch. Tomáš Gábor
Ateliér gábor architekti
Místo realizace Vizovice
Investor ing. Lukáš Gábo
Dodavatel Svépomocí + řemeslníci
Datum dokončení / kolaudace projektu Březen 2022
Fotograf Jiří Ernest

Přáním rodičů bylo mít malý domeček se zahrádkou, na které by mohli pěstovat zeleninu a relaxovat s rodinou. Po delším hledání jsme pro ně našli malý a útulný pozemek ve Vizovicích, kde rodina žije již řadu let. Daný pozemek se nachází v proluce samostatně stojících domů, jež zde vznikla před lety po vybourání původního objektu chalupy. Orientace na východ – západ, odstupové vzdálenosti od sousedních domů a jasně daná uliční čára definovaly hlavní hmotu stavby o rozměrech 7x7x7 m se sedlovou střechou. Hmota stavby je tradiční hmotou se sedlovou střechou, ze které vystupuje směrem do zahrady jednoduchý objem obytné části a pultový vikýř v podkroví. Hřeben sedlové střechy je orientován rovnoběžně s komunikací. Doplňuje tak převažující uliční frontu a zároveň vytváří otevřený předprostor domu, kde je umístěno parkování a předzahrádka se vstupní částí. Hlavní - společenská část stavby je jednopodlažní, orientovaná směrem do zahrady s celoprosklenou stěnou, jež tak umožnuje krásný výhled do zeleně. Nad touto hlavní obytnou částí je plochá střecha, která zároveň vytváří venkovní dřevěnou střešní terasu pro ložnici v patře. Část střechy je využita jako zelená extenzivní pro zlepšení klimatu v obytné části a zpestření výhledu z ložnice.V přízemí se ze vstupního zádveří dostaneme do chodby, ze které je možné jít do společenské části domu – tj. hlavního obytného prostoru s kuchyní a jídelnou či do klidové části - ložnice rodičů s vlastní koupelnou. Dále se z chodby dostaneme do technické místnosti pod schody, WC, spíže a po dřevěných schodech do patra. V podkroví je umístěna ložnice, dětský pokoj a koupelna s toaletou. Zahrada je členěná na 3 zóny. První část je vstupní a je tvořena předzahrádkou a prostorem kolem domu, zakončeným terasou s dřevěnými pobytovými schody, plynule navazující na obývací pokoj. Po dřevěných schodech se vystupuje do další zóny, jež je pobytovou části zahrady s prostornou dřevěnou terasou pro grilování a zatravněnou plochou. Poslední část je užitková a je zde umístěna dílna (zahradní sklad), zvýšený záhonem pro pěstování plodin, místo pro sušení prádla, ohniště a výsadba ovocných stromů. V zahradě zbyly po vybourání původních objektů pozůstatky betonových opěrných zídek a betonových ploch, které jsme se v novém pojetí zahrady snažili v co největší míře využít – např. záhon pro pěstování, využití základů pro postavení dílny či využité betonové plochy pro novou dřevěnou terasu.

Jedná se o přízemní zděnou stavbu ze systému Ytong, s obytným podkrovím se sedlovou střechou tvořenou dřevěným krovem, orientovanou rovnoběžně s komunikací. Stropy jsou dřevěné, trámové, přiznané. Okna jsou použita hliníková s izolačním trojsklem, střešní okna jsou dřevěná od výrobce Velux. Na západní straně jsou na domě osazeny venkovní žaluzie ve stejné barvě oken – tj. světle šedé. Bílá fasáda domu navazuje na světlou plechovou krytinou a hliníková okna. Krytina je světle šedá, aby nepohlcovala sluneční záření a nezahřívala tak zbytečně okolí. Dešťové vody jsou akumulovány v nadzemní nádrži a dále zasakovány na pozemku a také využívány na závlahu zahrady. Vytápění a ohřev TUV zajištuje plynový kondenzační kotel se zásobníkem na vodu.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy A
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?