238.

INTERIÉR HORSKÉHO APARTMÁNU, ŠPINDLERŮV MLÝN

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. František Bosák, ČKA, Ing. arch. Jolana Bosák Macháčková, Ing. arch. Pavel Paseka, ČKA, Ing. arch. Martin Žatečka
Ateliér Horizont + Archistroj
Místo realizace Špindlerův Mlýn
Investor soukromá osoba
Dodavatel BRICK Praha s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Březen 2022
Fotograf Radek Úlehla

Návrh a realizace interiéru soukromého apartmánu ve Špindlerově Mlýně. V interiéru je kladen důraz na jednoduchost a celistvost. Celý prostor je sjednocen do palety několika málo materiálů, kterým dominuje přírodní smrkové drásané dřevo. Dojem hrubosti a syrovosti horské chaty je doplněn jemnou prací se světlem a různou atmosférou jednotlivých částí apartmánu.

Kompletní rekonstrukce interiéru horského apartmánu.

Víkendový apartmán je součástí nově zrekonstruovaného bývalého penzionu ve Špindlerově Mlýně. Je situován v přízemí domu, který je posazen v kopci na konci cesty, okna apartmánu tak mohou nerušeně rámovat výhled na krkonošskou krajinu. Interiér apartmánu původně prošel rekonstrukcí, pro současného majitele byl ale nevyhovující a rozhodl se pro kompletní rekonstrukci včetně výměny podlah, podhledů, veškerého zařízení, sanity apod. Na základě jeho požadavků byl vytvořen hřejivý interiér evokující horskou chatu s lehce industriálním nádechem, jehož hlavním motivem je přírodní dřevo v několika tvarových a povrchových obměnách.

Apartmán o velikosti 110 m2 je vstupní chodbou rozdělen do několika místností – ložnice, dětský pokoj, pokoj pro hosty a hlavní obývací prostor s kuchyní. Interiér je sjednocen do palety několika málo materiálů, kterým dominuje přírodní smrkové dřevo, velmi světle šedá výmalba a shora jej uzavírá betonový strop s přiznaným kabelovým vedením, které probíhá celým apartmánem.

V interiéru je kladen důraz na jednoduchost a celistvost. Dřevěná podlaha v chodbě a hlavním prostoru přechází v přírodní smrkový obklad na stěnách. Struktura dřeva je podpořena poměrně velkou tloušťkou dýhy a jejím následným drásáním, které materiálu přidává na hrubosti a syrovosti. Totožný materiál se pak nachází i na jednotlivých kusech nábytku a interiér tak sjednocuje, pouze kuchyňská linka je mořena do tmavě šedé barvy a spolu s ostrůvkem se odděluje od obývací části. Této místnosti dominuje velký dřevěný jídelní stůl se závěsnými lampami a prkenným obkladem s lavicí v pozadí. Zbytek interiéru je laděný do šedivých tónů, jemných pastelových barev vždy s černým akcentem. Stejná linka je propsána i do ložnic, kde dřevěnou podlahu nahradil měkký koberec, a koupelen s velkoformátovou keramickou dlažbou doplněnou o betonové a ocelové detaily. Dojmu horské chaty napomáhá teplé světlo samostatně svěšených žárovek v celém apartmánu a lihový krb v rohu obývacího prostoru. Jednotlivá místa interiéru doplňují závěsná či přisazená svítidla, kdy každé z nich vytváří jinou, ať už denní či noční atmosféru.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy C
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?