225.

Muzeum společného dědictví regionu Domažlice - Furth im Wald v Kulturním centru - Pivovar Domažlice

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. Ondřej Bláha, Ing. arch. Petr Sladký, Mgr. Kristýna Pinkrová (scénář a libreto)
Ateliér SLADKÝ & PARTNERS s.r.o.
Místo realizace západní křídlo rekonstruovaného bývalého objektu Pivovaru v Domažlicích
Investor Město Domažlice
Dodavatel MLT s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Duben 2022
Fotograf Daniel Barcal - Reproba s.r.o.

Dvě interaktivní edukativní expozice „POZOR HRANICE!“ a „Příběh domažlického pivovaru“ realizované v rámci projektu „Muzeum společného dědictví regionu Domažlice - Furth im Wald“ v budově „Kulturní centrum - Pivovar Domažlice“ jsou z povahy věcného obsahu velice zajímavým projektem snoubícím estetické, edukativní a technické nároky do jednoho navzájem propojeného celku. V expozici "Příběh domažlického pivovaru" bylo hlavním motivem zachování přehlednosti celého sklepení s důrazem na význam původních konstrukcí a vybavení. Expozice pouze doplňuje stručné a zajímavé informace umožňující srovnání minulosti a současnosti. U expozice "Pozor hranice" pak šlo o skloubení nároků obsáhlé expozice s co nejmenšími zásahy do podkroví se zachovaným historickým dopravníkem. Expozice je navržena tak, aby byla do prostoru pouze vložena, aby bylo možné ji bez větších úprav kdykoliv demontovat, bez újmy chráněných konstrukcí kulturní památky. Koncept této expozice respektuje mnohovrstevnatost zadání, tzv. libreta expozice, které definuje širokou škálu návštěvníků a zároveň chce prezentovat vývoj regionu v rozpětí několika tisíc let v 10 etapách, kde každá etapa umožňuje využít různý stupeň odbornosti výkladu. Expozice "Pozor, hranice! Historie hrou" se nachází v podkroví historické budovy sladovny z konce 19. století na půdě valečka. Druhá Expozice "Příběh domažlického pivovaru" se nachází v suterénu sladovny, v prostorách humen.

Muzeum zahrnuje dvě interaktivní expozice, které se nacházejí v suterénu a v podkroví západního křídla objektu Kulturního centra Pivovar, významné kulturní památky. Expozice "Příběh domažlického pivovaru" - hlavním motivem pojetí této expozice je zachování přehlednosti celého sklepa a vhodné doplnění dominantní funkce minipivovaru o stručné a zajímavé informace umožňující srovnání minulosti a současnosti. V prostoru jsou umístěny atypické oboustranné panely designově odlišené od současných prvků, ale příbuzné svým průmyslovým pojetím. Tyto panely nesou z jedné strany informace o historii a z druhé potom o současnosti. Prostorový koncept expozice "Pozor hranice" stojí na principu vložených těles, pracovně nazvaných KRUHy, které na sebe netěsně navazují a vytvářejí dva další doplňující prostory označované jako KROV a STŘED. KRUH - Ztělesňuje vždy konkrétní epochu, je ohraničen nejen stěnami, ale i sníženým stropem - volným podhledem. Hlavním úkolem KRUHu je nést hlavní sdělení, interpretační dialog a navodit atmosféru doby a být jakousi pozvánkou do dalších prostor. KRUHy jsou na sebe volnou formou chronologicky navázány a spojeny díky pomyslné hranici, která se objevuje a mizí spolu se svým významem v dějinách a tím symbolicky dělí nebo spojuje vnitřní prostor KRUHu. Expozice obsahuje interaktivní a audiovizuální vybavení.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?