173.

Areál augustiniánského kláštera

Kategorie projektu ‐ Rekonstrukce

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Tomáš Eckschlager
Ateliér Prokonstrukt
Místo realizace Českolipská 1111/19
276 01 Mělník
Investor Klášter Mělník s.r.o.
Dodavatel Prokonstrukt s.r.o.
Datum dokončení / kolaudace projektu Prosinec 2022
Fotograf Prokonstrukt s.r.o.

Cílem projektu Senlife, který si předsevzali zakladatelé projektu Senlife Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta, je zastavit chátrání historických objektů a vrátit jim smysluplné využití. S ohledem na vývoj demografie se rozhodli pro péči o starší generaci a v rekonstruovaných kulturních památkách budují domovy seniorů. Aktuálně je konverze starých historických budov a brownfieldů celosvětový trend. Evropa stejně jako ČR stárne a potřebnost sociálních služeb zaměřených na péči o seniory je více než aktuální. Propojením obou sfér vzniká zajímavý model sociální inovace se společenským přesahem. Tento přístup je nejen udržitelný, ale zejména přináší i společenský prospěch dané lokalitě. Památky jsou i vizuální značkou daného místa a utvářejí jeho charakter.

Během 10 měsíců byl jako pilotní projekt v roce zrekonstruován barokní augustiniánský klášter ze 13. století v Mělníku. V druhé fázi byla provedena náročná rekonstrukce barokního pivovaru, kde vzniklo asistované bydlení pro dalších 30 seniorů. Rekultivací zámeckých zahrad byla v srpnu 2022 kompletně ukončena rekonstrukce celého areálu, který nyní nabízí komplexní služby domova seniorů, domova se zvláštním režimem a apartmánů pro soběstačné seniory pro 130 klientů.

Zrestaurován byl dobový nábytek a obrazy, které se staly inventářem domova. Který je zcela odlišný než unifikované bydlení v běžném pobytovém zařízení. Tady se obyvatelé opravdu cítí jako doma. Interiéry jsou vybavené domácím typem nábytku, klienti si mohou dovybavit své pokoje drobnými předměty ze svých domácností, čímž si kus svého předchozí života vezmou do toho nového. Jedná se o vizuálně příjemné místo s možností vytvoření místní komunity, která nejen že v památce žije, ale ji i dále udržuje.

Rekonstrukce klášterního areálu byla citlivá, ale přitom nekompromisní. Historický objekt byl adaptován na nejvyšší standard typický pro moderní novostavby tak, aby se zachoval původní duch místa (genius loci). Obnovený augustiniánský klášter je nyní symbolem důstojnosti a respektu a nabízí individuální péči a podporu přizpůsobenou potřebám a možnostem každého obyvatele.

Projekt rekonstrukce areálu bývalého augustiniánského kláštera .
Důležitým aspektem obnovy bylo odstranění necitlivých zásahů ze 70. let 20. století, což zahrnovalo znovuotevření ambitové chodby do zahrady a nové využití původního refektáře jako jídelny. V atriu čtyřkřídlé dvoupatrové budovy kláštera byla obnovena rajská zahrada.
Během rekonstrukce byla objevena řada historických prvků, která byla zachována. Na omítce v atriu jsou troje sluneční hodiny. Troje proto, že si budova sama stíní a v každou část dne jde vyčíst čas jen z jedněch hodin. V zachovaném čtvercovém ambitu, jehož arkády byly roku 1866 zazděny, je zachován mramorový alianční štít z roku 1574, který čeká na rekonstrukci, stejně jako sluneční hodiny.
Archeologický výzkum odhalil gotickou, možná dokonce románskou chodbu vedoucí do centra Mělníka, což dále obohatilo historický kontext místa. Aby bylo možné vyhovět moderním požadavkům, bylo nutné provést určité úpravy. Například z důvodu požární bezpečnosti bylo přistavěno vnější únikové schodiště, které doplnilo původní schodiště.
Důležitým aspektem projektu byla také implementace moderních klimatizačních systémů, které byly navrženy tak, aby respektovaly integritu původní stavby. Systémy HVAC byly diskrétně integrovány do přidaného schodiště, aby nedošlo k poškození historických prvků.
Pokročilé technologie hrály klíčovou roli při zvyšování komfortu bydlení obyvatel. Cirkadiánní osvětlení, které dynamicky upravuje teplotu a intenzitu osvětlení v průběhu dne, podporuje přirozené biorytmy obyvatel. Začlenění moderní kuchyně na úrovni restaurace zajišťuje vysoký a kontrolovaný standard stravování klientů a podporuje jejich pohodu.
Rekonstrukce budovy pivovaru byla obtížná, ale podařilo se zachránit zbytky památkově chráněné dvoukřídlé budovy, která je výjimečná svým zdobným barokním štítem s volutami. Mansardová střecha, která je dominantou objektu, byla citlivě a po dohodě s památkovou péčí doplněna o vikýře, které umožnily zobytnění podkroví. Obnova fasády proběhla na podkladech získaných zevrubným restaurátorským průzkumem ze strany památkového ústavu. Kromě toho byla revitalizována unikátní konstrukce krovů Ranku a suterénu, což dále zdůraznilo architektonickou jedinečnost budovy.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?