16.

Nájemní bytový dům

Kategorie projektu ‐ Novostavba

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Med Pavlík architekti
Ateliér
Místo realizace Devotyho 1976, Pardubice
Investor soukromý
Dodavatel Parseko spol. s r.o.
Datum kolaudace projektu Červenec 2021
Fotograf

Soudobý nájemní bytový dům vznikl rekonstrukcí řadového městského domu a zastavěním sousední nárožní proluky. Proluka se nachází na rozhraní blokové zástavby z počátku dvacátého století a sídlištní zástavby z padesátých let dvacátého století. Navíc je jedním z nároží tzv. Benešova náměstí. Uliční hranu v okolí nároží tvoří domy podobných objemů, rozdílné členitosti fasády, ale převážně dodržující výšku říms a nasazení střechy. Při rekonstrukcí původního objektu jsme obnovili originální polohu vstupu. Schodiště v rekonstruované části s atmosférou první republiky obsluhuje bytové jednotky v obou částech domu. Přístavba na schodiště navazuje přirozeně osvětlenou chodbou při severní straně domu. Nároží pozice je podpořena vertikálním principem s dekorativním rozmístěním okenních otvorů pro jednoznačnou zapamatovatelnost místa. Vyznění nárožní věže je podpořeno podříznutím v úrovni parteru, které rozšiřuje veřejný prostor a dále také subtilním řešením navazujících teras podporující nejen vyznění věže, ale také zajišťující jemný vizuální přechod na sousední objekty a rytmizaci fasády do měřítka uliční fronty. Nárožní předsazený objemem kvádru – věže, je od zbytku přístavby je vizuálně oddělen jinou barevností a strukturou fasády. Výškově navazuje na hřeben protějšího domu. Parter přístavby je v nárožní poloze aktivován komerčním prostorem.

Přístavba bytového domu je navržena jako nepodsklepená s 5ti nadzemními podlažími. Založení přístavby je navrženo na základových betonových pasech nadezděných tvárnicemi ztraceného bednění. Nosný systém parteru je stěnový ze železobetonu. Nosný systém vrchní stavby je stěnový, v kombinaci zděných a monolitických železobetonových stěn. Vodorovné nosné konstrukce jsou monolitické železobetonové. Fasáda přístavby je navržena v kombinaci kontaktního zateplení s omítkou a keramickým fasádním obkladem. Plochá střecha je jednoplášťová s atikami, vyspádovaná do střešních vpustí. Terasa a lodžie nad temperovaným prostorem jsou opatřeny venkovní dlažbou na terčích.
Stávající dům má tři nadzemní podlaží. Objekt je plně podsklepen. Objekt je zděný (cihla plná, železobetonové trámové stropy, dřevěný krov). Stavebními úpravami jsou vloženy nové zděné příčky, nášlapné vrstvy podlah, vnitřní kompletační konstrukce. Fasáda objektu bude zateplena kontaktním zateplovacím systémem s omítkou a budou vyměněna okna za nová zachovávající členění. Stávající teracové schodiště bude prodlouženo do nově navrženého vikýře pro připojení 4.NP přístavby.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy B
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?