30.

restaurace red pif anděl

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů jakub fišer, marek schneider
Ateliér aulík fišer architekti
Místo realizace nádražní 23, praha 5
Investor red pif s.r.o.
Dodavatel jopoconstruction s.r.o., truhlářství Hyman
Datum dokončení / kolaudace projektu Červen 2022
Fotograf AI Photography

Po celém obvodě prosklený univerzální skelet kancelářské budovy, v jejímž přízemí restaurace je, nám byl sám o sobě osnovou, do které lze vložit kdykoli cokoli: a tak je to ostatně i míněno. Náš nový interiér je do určité míry instalací – pomíjivost je zde obsažena stejně záměrně jako bohatost, kontrastující se strohým rámcem stavby. Nemáme iluzi, že v pronajímatelné prostoře v administrativním domě bude hospoda fungovat dalších 200 let. Je to tedy z hlediska stavby dočasně vložený koncept a má to být podle nás na tom, jak je to udělané, vidět.
Vše dodatečně doplňované a vestavované je navržené ze dřeva (schody, předstěny s obklady, dveře, dělící příčky v prostoru restaurace, bar, pulty, podhledy) a v maximální míře samonosné / nezávislé na vlastní stavbě domu. Estetiku tak určuje skladebná tektonika, jednoduché detaily, jednoduše opracované a skládané smrkové dřevo, které se postupně zbarvuje a patinuje. Jde to snadno rozebrat, takže poté, co zde Red pif skončí, budou mít truhláři k dispozici pár kubíků dobře uskladněného vysušeného řeziva.
Shodli jsme se totiž, že se zvoleným konceptem restaurace by nějaký „cool minimalistický“ interiér nekorespondoval. Chtěli jsme vřelou, trochu domácí atmosféru. A tohle dřevo „umí“. Rustikální analogie vychází z dřevěných zemědělských a lidových staveb – svojí skladebností, poetikou…. A protože Anděl je ale jedním z nejrušnějších míst v Praze, chtěli jsme také, aby interiér měl i něco z velkoměstského korza, nejen z klasické hospody. Aby byl něco mezi zmíněným Café Imperial a Selskou Jizbou.
Zároveň je v tom kódovaná fraktálnost a soudobá práce s prostorem a jeho iluzí, kde nám byla inspirací práce současných umělců. Možná je to i trochu romantizující, ale v soudobé formě. Princip výlohy jako jednoho velkého loga podniku. Atmosféru doplňují originální pro prostor přímo navržená svítidla od Ronyho Plesla a instalace Petra Písaříka.
Prostor má dvě patra a asi 150 míst. Chtěli jsme proto také, aby prostor restaurace při své velikosti nabízela více nálad a situací: přízemí rovnou z ulice, to je pracovní oběd, schůzky přes den a něco „na stojáka“ po cestě domů z práce. Patro je více intimní: večeře, posezení s přáteli… doplnili jsme koutek pro štamgasty, salonek. Vše se zároveň vzájemně prolíná, prostory přechází jeden do druhého a nejsou oddělené: podle nálady si každý může zvolit, kam si sednout či stoupnout…

odbytová plocha cca 250m2
kapacita - 150 míst

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?