46.

Hnízdo

Kategorie projektu ‐ Interiér

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Studio TVARY - Lucie Šponarová, Ondřej Slowik
Ateliér
Místo realizace Ostrava, Mojmírovců 1256/40
Investor Ondřej Slowik a Lucie Šponarová, Mojmírovců 1256/40, Ostrava Mariánské Hory 709 00
Dodavatel Janova ruční práce,
Hornosušská 1041/2
73564 Havířov
Datum kolaudace projektu Srpen 2021
Fotograf

Rekonstrukce bytu v 8. patře panelového domu nedaleko centra Ostravy byla dokončena v roce 2021. Byt je užíván mladým párem k bydlení i práci. Lodžie bytu s krásným výhledem na město je orientována na západ.
Dispozice 3+1 byla upravena na velkorysý byt 2+kk. Původní kuchyně byla propojena s koupelnou změněna na wellness s finskou saunou, vanou a sprchovacím koutem ve společné mokré zóně s výhledem ze západního okna.
Ve východní částí dispozice je umístěna pracovna oddělená od okolních prostor polykarbonátovými stěnami. V případě potřeby je možné pracovnu opticky uzavřít skládacími okenicemi. Spojovací prostor mezi vstupním prostorem, pracovnou a hlavním obytnou místností je využit jako kuchyně. Hlavní obytný prostor je vybaven lehkým dobře přenositelným nábytkem a slouží jako jídelna, tělocvična, ateliér, herna pro virtuální realitu a k relaxaci po wellness i během dne.
Betonové panely byly očištěny od původní omítky, vyspraveny rektifikační maltou a natřeny jednotícím nátěrem. Hrubý beton je doplněn vestavbami z kartáčovaných smrkových biodesek. Materiály jsou voleny s ohledem na jejich možné namočení.
Panelové domy typu BP-70-OS-R jako jedny z mála nabízí možnost realizovat balkónové okno hlavního obytného prostoru na celou délku zdi. Panel tvořící parapet balkonového okna byl seřezán a mezi balkonem a hlavním obytným prostorem byla realizována skleněná stěna. V prostorách balkónu vznikla malá zimní zahrada přístupná z vyvýšené platformy, jenž plynule přechází z balkónu do interiéru bytu, kde vytváří posezení, úložné prostory a vyvýšený prostor pro postel. Balkonové dveře je možné zcela otevřít a propojit tak prostor se zimní zahradou.

Rekonstrukce bytu byla realizována v panelovém domě typu BP-70-OS-R z roku 1974. Byt byl v původním stavu a potřeboval kompletní rekonstrukci. Dům byl postaven na navážkách a na stěnách v interiéru byly patrné trhliny způsobené doposud probíhajícím sedáním stavby. Při návrhu interiéru bylo rozhodnuto přiznat původní panely v zamýšleném hlavním obytném prostoru.
Nenosné příčky z dutinových cihel byly kompletně vybourány a stávající dispozice byla přebudována příčkami z plynosilikátových tvárnic. Původní okno v hlavním obytném prostoru bylo odstraněno, byl seřezán panelový parapet a prostor lodžie byl s hlavním obytným prostorem propojen skleněnou stěnou. Do nosné zdi mezi původní kuchyní a obývacím pokojem byl vyřezán otvor pro dveře.
Původní kuchyně a koupelna byly propojeny v jedinou velkorysou koupelnu s finskou saunou a mokrou zónou s vanou pod západně orientovaným oknem. Pro odhlučnění koupelny od sousedního bytu byla provedena SDK předstěna sloužící rovněž pro rozvody zdravotechnických instalací. Do bytu byla přivedena třífázová elektrická přípojka pro napájení indukční desky a sauny. V bytě byly nově realizovány všechny rozvody a sítě.
Pracovna byla od ostatních částí bytu oddělena polykarbonátovými stěnami. Směrem do ložnice je možné stěny zastřít skládacími okenicemi. Směrem do chodby pak závěsem.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy G
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?