30.

Chata v Nových Hamrech

Kategorie projektu ‐ Rodinný dům

Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo Project photo
Jména autorů Ing. arch. David Zámečník / NEW HOW architekti
Ateliér
Místo realizace Nové Hamry, Krušné hory (okr. Karlovy Vary, Karlovarský kraj)
Investor Petra Lehká a David Zámečník
Dodavatel dodavatel dřevěné konstrukce - 3AE, dodavatel zámečnických prací - Alia system, schodiště a truhlářské práce - Petr Višňovský, koupelny - SIKO
Datum dokončení / kolaudace projektu Únor 2022
Fotograf

Dům je jen pár metrů od okraje lesa, odkud vyrůstá nahoru směrem k vrcholkům smrků. Uhnízděný mezi stromy, téměř skrytý ve srovnání s ostatními bílými omítkami sousedních domů, skoro to vypadá, jako by ho pohltily lesy…

Návrh vychází z místní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé. Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků, které jsou tak typické pro lesy Krušných hor. Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha rekreačního domu by měla být pokryta hliníkem v podobně tmavé barvě. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny. Jeho barva a povrch však nejsou jedinými nápadnými aspekty tohoto domu.

Z formálního hlediska je nová budova reprezentována aerodynamickou ale hranatou figurou, kde klasické prvky, jako je střecha a stěna, ustupují jasnému tvaru a splývají mezi sebou. Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy. Myšlenka „rozhledny“ zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt. Namísto obvyklých dvou podlaží byly vytvořeny tři úrovně akce - každá se svou vlastním charakterem. V nejvyšší úrovni slouží dům jako ateliér, knihovna a také jako útočiště. Na tomto místě je možno nechat myšlenky létat... Čtvercové okno s bočnicí délky 2,5 m rámuje výhled na vrcholky stromů, oblohu a krajinu. O úroveň níže najdeme kromě koupelny a otevřeného galerijního prostoru také spací koutky. Podlaha je částečně tvořena sítí, která navazuje spojení s nejnižší úrovní jak vizuálně, tak akusticky a funguje jako odpočinkový prostor. Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe. Nejnižší úrovni domu pak dominuje hlavní společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem - místo setkávání a živé konverzace. Technické zázemí se nachází v částečně zapuštěném suterénu.

V blízké budoucnosti bude dům obýván po celý rok. Z tohoto důvodu dům již má místa na spaní pro nejméně deset lidí. Kromě toho by také v budoucnu měla být rozšířena energetická koncepce domu. V současné době se topí otevřeným krbem a elektřinou. Mimo to, je dům již vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny které pomáhají realizovat myšlenku energeticky soběstačného života. Jedná se o konstrukci z dřevěných CLT panelů založenou na na základu z prolívaných betonových tvárnic.

Šetrnost budovy

Environmentální certifikace

Typ a dosažená úroveň certifikátu -

Hospodaření s vodou

Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např. splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např. Z umyvadel a sprch)?

Kvalita vnitřního prostředí

Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?

Principy cirkulární ekonomiky

Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?

Energetická náročnost

Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?

Návaznost na okolí

Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?